Tato stránka využívá cookies. Ne, to není žádné cukroví, ale soubory, díky nimž například nemusíte znova zadávat stejné údaje, když už jste je jednou vyplnili (více informací). Beru na vědomí

Pro své klienty a všechny další zájemce, nabízím zpracováním průkazů energetické náročnosti budov (PENB). Od 1.1.2013 musí mít prodávaná nemovitost tento průkaz zpracovaný. Nabízím kompletní zařízení za příznivé ceny.

Povinnost zpracování průkazu energetické náročnosti budovy (PENB)

Podle novely zákona 406/2000 Sb. je povinen předložit průkaz energetické náročnosti od 1. 7. 2015 každý vlastník budovy a bytové jednotky při jejím prodeji. Vlastník jednotky či objektu je tak povinen zajistit na vlastní náklady zhotovení energetického průkazu pro jeho předložení již při samotné inzerci a nabídce nemovitosti. Dále pak při uzavírání kupní smlouvy s kupujícím, kde je povinen ze zákona tento průkaz kupujícímu předat při podpisu smlouvy nebo v ověřené kopii.

Povinnost vyhotovení a doložení energetického průkazu je dále na straně stavebníka nebo společenství vlastníků  při prokazování dodržení obecných technických požadavků na výstavbu.

Průkaz energetické náročnosti budovy nesmí být starší než 10 let.

Je povinnost přiložit jej k dokumentaci při:

  • výstavbě nových budov,
  • při prodeji bytu či objektu,
  • při větších změnách dokončených budov s celkovou podlahovou plochou nad 1000 m2, které ovlivňují jejich energetickou náročnost,
  • při pronájmu domu či budovy
  • při pronájmu bytu či ucelené části objektu od 1. 1. 2016    

              

Pokuty při nesplnění povinnosti

V případě, že vlastník objektu nepředloží energetický průkaz při inzerci v rámci ukazatelů energetické náročnosti, hrozí mu pokuta až do výše 100 000,- Kč,  a to i v případě, že průkaz nedoloží ke kupní smlouvě. Právnická osoba - podnikatel se vystavuje sankci až 200 000,- Kč.

Jestliže vlastník bytové jednotky či objektu nedoloží energetický průkaz ke kupní smlouvě, vystavuje se nejen nebezpečí pokuty výše uvedené ze zákona, ale je zde i velká pravděpodobnost, že kupující může rozporovat zakoupení objektu dle kupní smlouvy a může se pokusit odstoupit od smlouvy.

Zároveň má nový vlastník nemovitosti právo žádat od původního vlastníka zpracování průkazu až 5 let  zpětně ode dne, kdy byla uzavřena kupní smlouva.

VYJÍMKA:

Pokud vlastníkovi jednotky nebyl při prodeji bytové jednotky  na písemné vyžádání předán průkaz energetické náročnosti budovy, může jej nahradit vyúčtováním dodávek

elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé 3 roky.

 

Realitní kanceláře jsou od 1. 7. 2015 odpovědné za zveřejnění energetické třídy v inzerátech

Novelizace zákona č. 406/2000 Sb. od 1. 7. 2015 nově počítá i s odpovědností realitních kanceláří. Ty budou povinny zadat energetickou třídu do inzerátů s nabídkou nemovitostí. Při nesplnění tohoto nařízení se RK vystavuje pokutě do výše 200 000 Kč.
V případě nabízení nemovitosti přes zprostředkovatele (RK, apod.) je majitel domu/bytu povinen předat zprostředkovateli energetický štítek (PENB). Nepředá-li ho, je zprostředkovatel povinen do inzerátů uvést nejhorší energetickou třídu, tedy G. Uvedením třídy G do inzerátů je splněna povinnost zprostředkovatele a další případné sankce (např. za nepředání štítku při podpisu kupní smlouvy) jdou za majitelem domu/bytu.


REALITY Šnédarová
Oslavanská 422/1, 664 91 Ivančice
Mobil: +420 606 980 371
IČ: 69757844
snedarovaj@seznam.cz
www.realitysnedarova.cz

Zpět na úvod | Nastavit jako domovskou stránku | Kontakty | Mapa stránek